wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Produkty » Ostropest plasmisty nie tylko dla gołębi
Producenci
Bestsellery
Ankieta

Jak trafiłeś do naszego sklepu

  • jestem stałym Klientem
  • polecił mi znajomy
  • przeczytałem o was na jakiejś stronie internetowej
  • przez przypadek szukając konkretnego preparatu
  • inne, wyżej nie wymienione

Reklama
  • Klub Mazowsze01
Kontakt
  • FruFru.pl Sklep zoologiczny
    NIP: 799-175-70-43
  • E-mail:sklep@frufru.pl
  • Telefonsklep internetowy w godz. 11-17
    sklep stacjonarny w godz. 12-19 tel:22 771 34 07
    504 603 700
  • Godziny działania sklepu12-17
Cennik
Pobierz cennik HTMLPobierz cennik XLS
Statystyka
  • Aktualnie klientów na stronie: 1
  • Sklep odwiedziło: 255363 klientów
  • Sklep działa od: 05-03-2020

Ostropest plasmisty nie tylko dla gołębi

Data dodania: 13-12-2010 Ostropest plamisty (Silybum marianum (L.) Gaertner) – gatunek rośliny jednorocznej należący do rodziny astrowatych. Pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego, rośnie dziko w Europie, Ameryce Północnej, Australii. W Polsce roślina uprawna, czasami zdziczała (ergazjofigofit).


Roślina lecznicza :
o Surowiec zielarski : owoce, zawierające do 6 % sylimaryny, która jest silnym przeciwutleniaczem. Wytwarza się z nich lek Sylimarol (w postaci pastylek). Można też samodzielnie sporządzać z nich odwar lub nalewkę. Lek ten ma zastosowanie zarówno profilaktycznie (np. podaje się go ludziom pracującym w oparach substancji chemicznych i napromieniowaniu), jak i lecznicze – przy marskości wątroby, stłuszczeniu wątroby, nieżytach dróg żółciowych, kamicy żółciowej, po żółtaczce, w trakcie leczenia nowotworów. Jest nieszkodliwy nawet dla kobiet ciężarnych i karmiących.
o Działanie : przeciwzapalne, stymulujące regenerację i wytwarzanie nowych komórek wątroby, a przede wszystkim odtruwające. Chroni wątrobę przed licznymi truciznami, m. in takimi, jak: alkohol, dwusiarczek węgla, pestycydy, a nawet truciznami muchomora sromotnikowego.
o Interakcje : Chamuje aktywność CYP i innych enzymów. Prowadzi to do osłabienia działania takich leków jaki metronidazol (o 50%) i indinowir (nieznacznie).
o Zbiór i suszenie : zrywa się owoce po przekwitnięciu i suszy.
• Sztuka kulinarna : z dolnych liści rośliny można przyrządzać zdrowe sałatki.
Ciekawostki
Ostropest plamisty znany był już w starożytności - stosował go Jocobus Theodorus.
• Łacińską nazwę Silybum nadał tej roślinie grecki lekarz Dioscorides w 100 r p. n. e.
• Lecznicze działanie tej rośliny już w I wieku naszej ery znał Pliniusz Starszy.
Krótki zarys
Jest to roślina jednoroczna z rodziny Złożonych (Compositeae), występująca w całym basenie Morza Śródziemnego aż po Iran. Nazwa Silybum pochodzi od okazałych purpurowych, czerwono fioletowych kwiatów przypominających oset. Silybum marianum to po niemiecku Mariendistel, czyli oset maryjny. Jego angielskie nazwy to St. Mary's thistle, lady thistle, holy thistle i milk thistle. Ostropest nazywano tak ze względu na białe mleczko wypływające z żyłek liści - nazywano je kroplami mleka Marii Dziewicy i używano dawniej m.in. by pobudzić laktację u kobiet.

Surowiec
Surowcem farmaceutycznym jest owoc ostropestu plamistego (koloru białego, szarego lub czarnego), pozbawiony puchu, wielkości owocu słonecznika, zakończony na szczycie charakterystycznym kulistym wyrostkiem.
Działanie
Preparaty z ostropestu plamistego posiadają działanie przeciwzapalne, stymulujące regenerację i odbudowę komórek wątroby. Najważniejsze jednak są zdolności ochraniania komórek miąższu wątroby przed niszczącym wpływem wirusów, bakterii oraz toksyn zawartych w różnego rodzaju związkach chemicznych, narkotykach i alkoholu. Wczesne podanie sylimaryny może nawet uchronić przed śmiercią w przypadku zatrucia tzw. mykotoksynami obecnymi w muchomorze sromotnikowym (falotoksyny i amatotoksyny).
Sylimaryna będąc mieszaniną wysoce aktywnych antyoksydantów (silniejszych od witaminy E), chroni nasz organizm przed atakiem wolnych rodników, jak również przed utratą glutationu - naszego najsilniejszego wewnątrzkomórkowego przeciwutleniacza. U osób zdrowych po kuracji ostropestem plamistym zaobserwowano wzrost poziom glutationu w wątrobie nawet o 35 %. W wyniku tego działania sylimaryna nie tylko osłania zdrowe komórki (stabilizując błony komórkowe hepatocytów), ale przyczynia się także do regeneracji już uszkodzonych komórek.
Stosowanie preparatów zawierających wyciągi z ostropestu istotne jest zarówno w przypadku przewlekłych schorzeń wątroby, jak również w celach profilaktycznych. Na tą wartościową roślinę szczególną uwagę powinny zwrócić osoby przyjmujące leki przeciwwirusowe, obniżające poziom cholesterolu, niektóre leki przeciwdepresyjne, jak również pracujące w przemyśle chemicznym lub na stałe przebywające w silnie zanieczyszczonym środowisku.



Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Produkty